Šablony Weather Blues

Webové šablony pro program Cumulus nazvané Weather Blues, jejichž autorem je kanadský autor Jacques DesRoches jsou velmi dobře graficky zpracované a umožňují zobrazení pestřejšího obsahu než původní šablony Steve Lofta. Jsou mnohem dokonalejší, ale i datově obsáhlejší než původní šablony programu Cumulus. Kdysi jsem na svých stránkách nabízel, že se pustím do překladu těchto šablon, ale neozval se mi ani jeden zájemce. Nakonec jsem využil nabídku autora a šablony přeložil. Nyní jsou součástí vícejazyčné verze, která je k dispozici ke stažení na stránkách autora, je však nutné se na nich zaregistrovat. Na uvedených stránkách je rovněž k dispozici anglický popis nastavení originálních stránek.

Rostoucí zájem mne vedl k transformaci a přepracování uvedených šablon (samozřejmě se souhlasem autora) na šablony v PHP. Tato úprava je výhodná tím, že zjednodušuje celou úpravu stránek a není nutné při změnách upravovat celý HTML kód stránek, zmenšuje objem přenášených dat, umožňuje mít souběžně na stejné webové adrese dvě různé verze prezentace dat a další výhody. Usnadnil a zjednodušil se i překlad stránek do češtiny včetně správného formátování data a času.

Šablony Weather Blues jsou určeny pro program Cumulus od finální verze 1.9.3 (sestavení 1059) a pro následující verze 1.9.4. Nejsou určeny pro úplné začátečníky, kteří s provozem meteorologické stanice a webových stránek začínají. Rovněž je nutné připomenout, že již nejsou určeny pro některé starší prohlížeče, zejména z řady Internet Explorer (stále ještě používané IE7 a 8). Ke svému provozu nutně vyžadují podporu PHP skriptů ve verzi nejméně 5.3 ze strany poskytovatele webového prostoru a odpovídající znalosti ze strany provozovatele meteorologické stanice. Ostatní zájemce proto odkazuji na použití standardních HTML stránek, které jsou součástí instalace programu Cumulus a jako lokalizační balíčky pro šablony autora programu jsou volně (bez registrace) dostupné ke stažení na mém webu cumulus-cz-193a.zip případně cumulus-cz-193d.zip.

Prosím všechny, kteří se chtějí pustit do vlastních úprav stránek ze šablon Weather Blues a jejich přidání na web, aby se (zejména pokud nemají odpovídající zkušenosti s tvorbou PHP stránek) nejprve seznámili s příslušnými zásadami a návody, neboť tvorba HTML stránek a PHP stránek se navzájem dost liší. Omezíte tak problémy s jejich zobrazováním v různých prohlížečích. Ke kontrole chyb v dané stránce jsou v zápatí stránky umístěny odkazy na validátory (XHTML a CSS), které pomohou odhalit chyby a napovědět, jak je odstranit.

Protože předpokládám, že rozsah informací, návodů, rad a doplňků pro tuto verzi šablon se bude dále rozrůstat, rozhodl jsem se informace shrnout v jediném dokumentu, který je průběžně doplňován. Materiál je tématicky rozdělen zatím do těchto kapitol:


Popis je koncipován jako otevřený s tím, že jak budou šablony a program Cumulus postupně dále vyvíjeny a doplňovány, budou aktualizovány i všechny zveřejněné informace. O šablony je v poslední době dost značný zájem, proto pracuji na jejich dalším rozšiřování a doplňování. Ve vlastním zájmu sledujte tyto stránky, kde postupně zveřejňuji jednotlivé novinky. Své náměty, připomínky a návrhy k uvedeným materiálům mi můžete sdělit na mail info(at)ok5aw.cz nebo prostřednictvím kontaktního formuláře.

Funkční šablony si můžete prohlédnout na tomto webu a PHP šablony Weather Blues s češtinou lze stáhnout ze stránky pro registrované návštěvníky.


NÁSLEDUJÍCÍ STRÁNKA